Brak zaangażowania wspólników
Często mówi się o tym jak powinien wyglądać dobrze dobrany zespół założycielski. W domyśle jakie role i umiejętności powinien posiadać.
Mało kto mówi jednak o tym, że ten zespół powinien być również, a może przede wszystkim, zaangażowany i że nie łatwo jest takie zaangażowanie wyegzekwować. Bo cóż z tego, że mamy wśród wspólników wspaniałych specjalistów, jeżeli z takich czy innych powodów, nie poświęcają oni czasu na nasz startup.
W dzisiejszym materiale przygotowałem pigułkę wiedzy nt. doboru wspólników do startupu. Wbrew pozorom jest to na tyle istotny obszar, że błędy na tym polu mogą być NIEWYBACZALNE w przyszłości!
Świat jest pełen startupów z “popsutym cap table” co sprawia, że są one “nieinwestowalne”. Znaczy to mniej więcej tyle, że żaden inwestor nie włoży pieniędzy w biznes gdzie połowa udziałów jest u pasywnych wspólników. Ten prosty błąd pogrzebał już tyle świetnych pomysłów i chyba niepoliczalne ilości kapitału, że warto się nad nim pochylić zanim jeszcze napiszesz pierwszą linię kodu.
Moje doświadczenia
Na koniec powiem, że brak tej wiedzy zabił mój pierwszy startup, w który zainwestowaliśmy około 1 mln zł, znacząco przyczynił się do upadku drugiego i był przez pewien czas ogromnym problemem w startupie nr 3. Na szczęście wiedza i zdobyte doświadczenie pozwoliły tym razem wyjść na prostą.
Jeżeli nie chcesz stracić swoich 10 lat i samemu odrabiać lekcji zawartych w tym krótkim, lecz bardzo treściwym, nagraniu to zapraszam do jego obejrzenia 🙂
Czego dowiesz się z tego odcinka?
- Jakimi cechami charakteryzuje się dobrze dobrany zespół założycielski,
- Co to jest zasada 3xH i jakie kompetencje należy obsadzić wśród założycieli startupu technologicznego,
- Jakie są główne rady, które chciałbym usłyszeć 10 lat temu, gdy zakładałem swój pierwszy startup.
- Jakie obszary należy zabezpieczyć decydując się na wspólników,
- Jakie dokumenty pozwolą Ci zabezpieczyć się na wypadek wybrania osoby, która okaże się nierzetelna.
Format wideo
Format podcastu
Spotify:
Apple podcast: