Wspólnik w startupie? Jakich błędów nie popełniać i jak się zabezpieczyć

Wspólnik w startupie? Jakich błędów nie popełniać i jak się zabezpieczyć

Brak zaangażowania wspólników

Często mówi się o tym jak powinien wyglądać dobrze dobrany zespół założycielski. W domyśle jakie role i umiejętności powinien posiadać.

Mało kto mówi jednak o tym, że ten zespół powinien być również, a może przede wszystkim, zaangażowany i że nie łatwo jest takie zaangażowanie wyegzekwować. Bo cóż z tego, że mamy wśród wspólników wspaniałych specjalistów, jeżeli z takich czy innych powodów, nie poświęcają oni czasu na nasz startup.

W dzisiejszym materiale przygotowałem pigułkę wiedzy nt. doboru wspólników do startupu. Wbrew pozorom jest to na tyle istotny obszar, że błędy na tym polu mogą być NIEWYBACZALNE w przyszłości!

Świat jest pełen startupów z “popsutym cap table” co sprawia, że są one “nieinwestowalne”. Znaczy to mniej więcej tyle, że żaden inwestor nie włoży pieniędzy w biznes gdzie połowa udziałów jest u pasywnych wspólników. Ten prosty błąd pogrzebał już tyle świetnych pomysłów i chyba niepoliczalne ilości kapitału, że warto się nad nim pochylić zanim jeszcze napiszesz pierwszą linię kodu.

Moje doświadczenia

Na koniec powiem, że brak tej wiedzy zabił mój pierwszy startup, w który zainwestowaliśmy około 1 mln zł, znacząco przyczynił się do upadku drugiego i był przez pewien czas ogromnym problemem w startupie nr 3. Na szczęście wiedza i zdobyte doświadczenie pozwoliły tym razem wyjść na prostą.

Jeżeli nie chcesz stracić swoich 10 lat i samemu odrabiać lekcji zawartych w tym krótkim, lecz bardzo treściwym, nagraniu to zapraszam do jego obejrzenia 🙂

Czego dowiesz się z tego odcinka?

  • Jakimi cechami charakteryzuje się dobrze dobrany zespół założycielski,
  • Co to jest zasada 3xH i jakie kompetencje należy obsadzić wśród założycieli startupu technologicznego,
  • Jakie są główne rady, które chciałbym usłyszeć 10 lat temu, gdy zakładałem swój pierwszy startup.
  • Jakie obszary należy zabezpieczyć decydując się na wspólników,
  • Jakie dokumenty pozwolą Ci zabezpieczyć się na wypadek wybrania osoby, która okaże się nierzetelna.

Format wideo

Wspólnik w startupie? Najdroższe błędy jakie popełniłem…

Format podcastu

Spotify:

Apple podcast:

https://podcasts.apple.com/us/podcast/ppoit-17-wsp%C3%B3lnik-w-startupie-jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-nie-pope%C5%82nia%C4%87/id1533979684?i=1000544183201

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *